Wszystkie artykuły

Kolejne lato i kolejny nasz wyjazd

 

Jest rok 2018, który obfituje we wspólne przeżycia: wędrówki, imprezy, spotkania itp. Tym razem spotkaliśmy się w Gnojniku, czeskiej wsi na Śląsku Cieszyńskim, na Zaolziu. Warto wspomnieć, że Gnojnik to jest polska nazwa miejscowości, natomiast w języku czeskim wieś nosi nazwę Hnojnik, gdzie nie pierwszy raz gościła nas polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza.

W tym miejscu warto poświęcić kilka słów na temat osoby, której imieniem nazwana jest szkoła.


"Pływadło" - spływ rzeką Odrą

 

Już od dziewiętnastu  lat cyklicznie  w miesiącu czerwcu odbywa się w Raciborzu impreza plenerowa pod nazwą „Pływadło”. Zadaniem uczestników jest zbudowanie pojazdu pływającego, który rzeką Odrą w ciągu dwóch dni będzie w stanie spłynąć  z Raciborza do Koźla.  Imprezie towarzyszy zawsze   hasło przewodnie.  W tym roku brzmiało ono: ”Raduje się serce raduje się dusza uczcić niepodległość pływadło wyrusza”.

Wyzwanie  tym roku (2018) podjęła grupa kilkunastu śmiałków. W przedsięwzięcie było oczywiście zaangażowanych też kilku opiekunów.  Proces tworzenia od zera pojazdu pływającego był bardzo wymagający.


Biwak na Nowy Rok 2019

 

Rok 2019 rozpoczęłyśmy w bardzo nietypowy sposób. W Szkole Podstawowej im. Jana Kubisza w Gnojniku (Czechy), został zorganizowany biwak. Pierwszego dnia, 30 grudnia, wzięliśmy udział w bardzo ciekawych grach i zabawach integracyjnych, które okazały się wspaniałą okazją na poznanie nowych osób. 

Najpierw zostali wybrani zastępowi i podzieliliśmy się na zastępy jak prawdziwi harcerze. Naszym pierwszym zadaniem było wymyślenie nazwy drużyny i chwytliwego okrzyku. Wieczorem oglądaliśmy bajkę pt. "Pierwsza Gwiazdka".

Drugi dzień rozpoczęliśmy od porannej zaprawy - biegi i rozciąganie nie były nam straszne.


Wyjazd na narty do Czech

 

2 marca 2019 r. grupa młodzieży wybrała się na narty do Czech na Vankuv Kopec. Niektórzy na nartach jeżdżą prawie od urodzenia, lecz dla innych był to pierwsze takie doświadczenie.

Na miejscu okazało się, że stok jest prawie pusty, co oznaczało, że można będzie trochę poszaleć. Po wypożyczeniu sprzętu niektórzy od razu ruszyli orczykiem na górę, inni musieli trochę poczekać i nauczyć się podstawowych pozycji zjazdowych.

A jaka była atmosfera?

Czekałam na to całą zimę! To był mój pierwszy wyjazd na narty w tym sezonie.


Na nartach biegowych

 

10.02.2019 r. wybraliśmy się na jednodniowy wypad, mianowicie pojechaliśmy na narty biegowe. Miejscem wycieczki była góra Pradziad. Na początku pogoda nie za bardzo nam sprzyjała, jednak gdy już zaczęliśmy biegać, każdy z nas był rozgrzany i jeździło się idealnie. Dla niektórych było to nowe doświadczenie, dla mnie również. Po krótkim czasie każdy z uczestników załapał, o co chodzi i tak poznaliśmy ten rodzaj sportu zimowego. Podczas jazdy mogliśmy podziwiać piękne widoki Pradziada oraz ośnieżone lasy. Trasa liczyła parę kilometrów, najpierw pod górę, a potem z górki i była naprawdę dobrze przygotowana. Po bieganiu poszliśmy do miejscowej knajpki i tam zjedliśmy ciepły posiłek. Był to dobry czas na rozmowy oraz lepsze poznanie się. Na szczęście obyło się bez kontuzji, więc każdy wrócił zdrowy i szczęśliwy do domu.


Spotkanie z uczniami niepełnosprawnymi

 

W miesiącach: marcu i kwietniu grupa 14 młodych wolontariuszy Stowarzyszenia STACJAudała się na zajęcia integracyjne do Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach – Czerwionce. W czasie pierwszego spotkania, które odbyło się 04.03.2017 r. młodzież poznała metody pracy terapeutycznej w szkole, np. społeczność terapeutyczną oraz Metodę W. Schernborn. Miała też okazję włączyć się aktywnie do tych zajęć wraz z uczniami niepełnoprawnymi. Zachęcona otwartością pani Dyrektor, uczniów i nauczycieli – terapeutów – młodzież spotkała się z nimi po raz drugi w 03.04.2017 r. W tym samym czasie mamy uczniów niepełnosprawnych miały spotkanie w Klubie Rodzica. Nasi wolontariusze przygotowali i zaprezentowali uczniom program zajęć tematycznych o wiośnie.Loading...
Loading...