Spotkanie z uczniami niepełnosprawnymi

 

W miesiącach: marcu i kwietniu grupa 14 młodych wolontariuszy Stowarzyszenia STACJAudała się na zajęcia integracyjne do Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach – Czerwionce. W czasie pierwszego spotkania, które odbyło się 04.03.2017 r. młodzież poznała metody pracy terapeutycznej w szkole, np. społeczność terapeutyczną oraz Metodę W. Schernborn. Miała też okazję włączyć się aktywnie do tych zajęć wraz z uczniami niepełnoprawnymi. Zachęcona otwartością pani Dyrektor, uczniów i nauczycieli – terapeutów – młodzież spotkała się z nimi po raz drugi w 03.04.2017 r. W tym samym czasie mamy uczniów niepełnosprawnych miały spotkanie w Klubie Rodzica. Nasi wolontariusze przygotowali i zaprezentowali uczniom program zajęć tematycznych o wiośnie.

Pod okiem wykwalifikowanej kadry szkolnych pedagogów – zaprosili uczestników do słuchania bajki o wiośnie i innych zabaw ruchowych. Wolontariusze integrowali się z uczniami w czasie zabaw z chustą animacyjną. Na koniec spotkania młodzież mogła poznać technikę pracy plastycznej, co zaowocowało powstaniem pięknych kartek świątecznych.

Korzyści spotkań były obopólne: uczniowie leszczyńskiej szkoły mogli zapoznać sięz pełnosprawnymi uczniami, pobyć razem i uczyć swoich pełnosprawnych kolegówi koleżanki otwartości, szczerości i radości z niczego. Wolontariusze nauczyli się cieszyć wszystkim, docenili swoje zdrowie oraz to, co mają na co dzień.

Młodzi wolontariusze oraz uczniowie z Leszczyn liczą na dalsze spotkania w nowym roku szkolnym.